href="https://exam.pscnotes.com/mcq/in-case-of-complete-contract-the-whole-amount-of-profit-is-transferred-to-________/#more-54437">Detailed SolutionIn case of complete contract, the whole amount of profit is transferred to ________.
class="read-more button" href="https://exam.pscnotes.com/mcq/is-the-excess-of-overheads-absorbed-over-the-actual-amount-of-overheads-incurred/#more-54413">Detailed Solution. . . . . . . . is the excess of overheads absorbed over the actual amount of overheads incurred.
d="M549.7 124.1c-6.3-23.7-24.8-42.3-48.3-48.6C458.8 64 288 64 288 64S117.2 64 74.6 75.5c-23.5 6.3-42 24.9-48.3 48.6-11.4 42.9-11.4 132.3-11.4 132.3s0 89.4 11.4 132.3c6.3 23.7 24.8 41.5 48.3 47.8C117.2 448 288 448 288 448s170.8 0 213.4-11.5c23.5-6.3 42-24.2 48.3-47.8 11.4-42.9 11.4-132.3 11.4-132.3s0-89.4-11.4-132.3zm-317.5 213.5V175.2l142.7 81.2-142.7 81.2z"/>
Subscribe on YouTube
product, in specific department comes under" class="read-more button" href="https://exam.pscnotes.com/mcq/a-document-which-contains-information-about-materials-of-specific-product-in-specific-department-comes-under/#more-54409">Detailed SolutionA document which contains information about materials of specific product, in specific department comes under
analys is? 1. Ratio analysis is useful in financial analysis. 2. Ratio analysis is helpful in communication and coordination. 3. Ratio analysis is not helpful in identifying weak spots of the business. 4. Ratio analysis is helpful in financial planning and forecasting.
– Rs 6 per unit Variable production cost – Rs 1.20 per unit Variable selling cost – Rs 0.40 per unit Fixed production cost – Rs 4 per unit Fixed selling cost – Rs 0.80
per unit Budgeted production and sales for the year are 10,000 units.”" class="read-more button" href="https://exam.pscnotes.com/mcq/how-many-units-must-be-sold-if-company-wants-to-achieve-a-profit-of-rs-11000-for-the-year-selling-price-rs-6-per-unit-variable-production-cost-rs-1-20-per-unit-variable-selling-cost-rs-0-40/#more-54355">Detailed Solution“How many units must be sold if company wants to achieve a profit of Rs 11,000 for the year? Selling price – Rs 6 per unit Variable production cost – Rs 1.20 per unit Variable selling cost – Rs 0.40 per unit Fixed production cost – Rs 4 per unit Fixed selling cost – Rs 0.80 per unit Budgeted production and sales for the year are 10,000 units.”