What is the power dissipation? A. 200 mW
300 mW
20 mW
10 mW E. None of the above
Answer is Wrong!
Answer is Right!
The correct answer is A. 200 mW.
The power dissipation of a zener diode is given by the following formula:
$P = V_Z I$
where $V_Z$ is the zener voltage and $I$ is the zener current.
In this case, $V_Z = 10 V$ and $I = 20 mA$. Therefore, the power dissipation is:
$P = (10 V)(20 mA) = 200 mW$
Option B is incorrect because it is twice
213.4-11.5c23.5-6.3 42-24.2 48.3-47.8 11.4-42.9 11.4-132.3 11.4-132.3s0-89.4-11.4-132.3zm-317.5 213.5V175.2l142.7 81.2-142.7 81.2z"/> Subscribe on YouTube