An average unit cost, applicable to each similar produced units is classified as

[amp_mcq option1=”per unit cost” option2=”per post cost” option3=”per price cost” option4=”application cost” correct=”option1″]

The correct answer is A. per unit cost.

A per unit cost is an average cost that is applicable to each similar produced unit. It is calculated by dividing the total cost of production by the number of units produced. Per unit costs are important for businesses because they can be used to track costs and profitability. They can also be used to set prices for products and services.

B. per post cost is not a valid option.

C. per price cost is not a valid option.

D. application cost is not a valid option.