8 oranges cost as much as 5 apples, 5 apples as much as 3 mangoes, 4 mangoes as much as 8 pineapples. If 3 pineapples cost Rs. 36, then an orange’s cost is :
Rs. 9
Rs. 12
Rs. 6
Rs. 15
Answer is Wrong!
Answer is Right!
This question was previously asked in
UPSC CAPF – 2009
From the problem statement:
😯 = 5A
5A = 3M
4M = 8P
3P = 36
From the last equation:
3P = 36 => P = 36 / 3 = 12. So, 1 pineapple costs Rs. 12.
Using the third equation:
4M = 8P => 4M = 8 * 12 = 96 => M = 96 / 4 = 24. So, 1 mango costs Rs. 24.
Using the second equation:
5A = 3M => 5A = 3 * 24 = 72 => A = 72 / 5 = 14.4. So, 1 apple costs Rs. 14.4.
Using the first equation:
😯 = 5A => 😯 = 72 => O = 72 / 8 = 9. So, 1 orange costs Rs. 9.